'Savunma Sanayii Başkanlığınca Siber Güvenlik Kümelenmesi' tanıtıldı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, "Savunmanın konusunun sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinin araç ve gereçlerinin modernizasyonu ve temini olarak algılanmaması gerekiyor” dedi.

Demir, Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) 28.06.2018 tarihinde gerçekleştirilen "Siber Güvenlik Kümelenmesi" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, siber güvenliğin kurumun görevleri arasında olduğunu bildirdi. 

Haberin videosunu izlemek için tıklayınız...

Savunmanın konusunun sadece TSK'nin araç ve gereçlerinin modernizasyonu ve temini olarak algılanmaması gerektiğini belirten Prof.Dr. İsmail Demir, sağlık, ulaşım, enerji, haberleşme ve eğitim gibi alanlarda da ülkenin güvenliğinin sağlanmasının önem taşıdığını vurguladı. Demir, "Bugün savaşın olmadığını düşündüğümüz ortamlarda da başka çeşit savaşlar var. İnsanların haberleşme özelinin bulunması veya şirketlerin, emniyet birimlerimizin ve devletimizin hassas bilgilerinin korunması aslında savunma kavramının içini dolduruyor. Madem öyle, bize atfedilen görevlerin arasında olan siber güvenliğe geniş spektrumla bakmalıyız." Dedi.
AKSAV’ın da iştirak ettiği toplantıda; Bir taraftan bilginin artırılması, insan kaynağının yetiştirilmesi, insan kaynağından oluşan şirketlerin ayakta kalmaları, desteklenmeleri, yerli ürünlerin öncelikle kullanılır hale gelmesi gibi bir dizi konuya hep beraber el atılması gerektiğini ifade eden Demir, yerli ve milli çözümlerin gerekliliğine işaret ederek, kullanıcıların ürüne yaklaşımında sertifikasyon konusunun da önemli olduğunu kaydetti.

SSB Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik de projeleri anlattı. Özçelik, "Başkanlığımız son 15 yılda kara, deniz, hava ve uzay alanlarında önemli yol kat etti. Siber güvenlik tarafında da yazılım ve donanım alanında dışa bağımlılığımız fazla ama genç bir ülkeyiz, sermayenin büyük bölümünün insan olduğu bu alanda son 15 yılda kat ettiğimiz yolun çok daha fazlasını alabiliriz." değerlendirmesinde bulunarak; Siber güvenlik alanında yetkin insan kaynağı ve markalaşmış yerli ve milli çözümlerle global pazarda rekabetçi ve söz sahibi olmanın önemini vurguladı.