Başkan’ın Mesajı:

İletişim ve Bilişim Teknolojinin (BT) gelişmesi ve bu teknolojilere erişilebilirliğin artmasıyla kişi, kurum ve kuruluşların teknik, ekonomik, sosyal ve kişisel verileri siber ortamda; dahili ve harici kötü niyetli faaliyetlerin yanı sıra terör örgütlerinin de hedefi haline gelmiştir.

Alaaddin Keykubat Siber Akademi Vakfı AKSAV, ülkemizin en önemli kurumlarının başında gelen Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) vizyonu ve misyonu doğrultusunda, siber güvenlik alanında ülke savunmasına katkı sağlamak amacıyla Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile Engelsiz Perspektif Engellilere Yardım Derneği işbirliği ve HAVELSAN, SGK, ALTSO, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşların desteğiyle kurulmuştur.

Günümüzde, devletlerarasında cereyan eden savaşlarda kullanılan en etkili silahlardan biri olan ve önemi her geçen gün artan siber saldırı ve siber savaşlara karşı ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün karşılanması amacıyla; çoğunluğu zihinsel melekeleri yüksek engelli bireyler olmak üzere, toplumsal entegrasyonun sağlanması ve ayrımcılığın önlenmesi adına toplumun her kesimine açık eğitim ve yazılım geliştirme projesidir.

Kamu ve özel sektöre ait sistemler internet üzerinden iletişim, etkileşim ve bağlantıda olduğu için gerek kişilerin gerekse kurum ve kuruluşların siber güvenliği ile sivil ve askeri verilerle sırların korunması, alınacak önlemlerin erken uyarı sistemleri ve elektronik güvenlik ile entegrasyonunu zorunlu hale getirmiştir.

Ülkemizin jeopolitik durumu ve internet üzerinden saldırıya uğrayan dünyadaki ilk 10 ülke arasında olduğu da dikkate alındığında konunun önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. Kişisel verilerin korunmasının yanı sıra ülkemizin can damarları niteliğinde olan savunma, enerji, finans, bankacılık, ulaşım, haberleşme v.b. kritik öneme sahip milli güvenliği ilgilendiren altyapıların internet ortamından gelebilecek saldırılara karşı korunması ülke güvenliği için hayati önem arz etmektedir.

Alanya’nın hükümetimizin ve yerel yönetimlerin yaptığı çalışmalar sonucunda engelsiz kent olarak bir dünya markası haline geldiği bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) koordinasyonunda, Alaaddin Keykubat Siber Akademi Vakfınca; Alanya’da %100 engelli uyumlu olarak kurulacak Siber Güvenlik Teknoloji Merkezinde gerçekleştirilecek eğitimle, kamu ve özel sektör kurum kuruluşları, Savunma Sanayii ile KOBİ’lerin siber saldırılara karşı ihtiyaç duyduğu Veri Güvenliği Operatörü, Veri Güvenliği Uzmanı ve Beyaz Şapkalı Hacker gibi farklı kategorilerde nitelikli insan gücünün karşılanması hedeflenmektedir.

Engelli – Engelsiz yapıda uygulanacak eğitim sistemiyle; Engellilerin nitelikli istihdamı, sosyal yaşama entegrasyonu ve toplumda oluşturulacak ortak sempatinin yanında siber güvenlik alanında ülkemizde ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün karşılanmasına yapılacak katkı ile ulusal ve uluslararası alanda bölgemiz ve ülkemiz açısından oldukça önemli bir kazanım elde edilecektir.

Alaaddin Keykubat Siber Akademi Vakfı AKSAV’ın Ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.

Prof. Dr. Ahmet PINARBAŞI
Yönetim Kurulu Başkanı